Posted: 7:11 pm Tuesday, September 1st, 2009

Pre-season AP poll: Two local No. 1s (not Pahokee) 

By Jason Lieser

The pre-season AP football poll is out and there are some surprises.

Pahokee and Glades Central both open the year at No. 2 in their respective classes, and Atlantic was the only local team in Class 6A or 5A to get a top-10 slot.

Dwyer and Jupiter Christian, as expected, are pre-season No. 1s.

Here are the full results, with area teams in bold (first-place votes in parenthesis):

Class 6A
1. Miami Northwestern (7)
2. Miami Central
3. Orlando-Dr. Phillips
4. Daytona Beach-Mainland
5. Atlantic
6. Apopka
7. Miami-Columbus
8. Orlando-Boone
9. Sanford-Seminole
10. Miami Carol City

Also receiving votes: Treasure Coast, Miami Southridge, Orange Park, Orlando-Olympia, Vero Beach, Miami Killian, Miramar, Boca Raton, DeLand, Plantation.

Class 5A
1. Fort Lauderdale-St. Thomas Aquinas (8)
2. Lakeland
3. Tampa-Plant
4. Kissimmee-Osceola
5. Venice
6. Tampa Bay Tech
7. Lauderdale Lakes-Boyd Anderson
8. Bradenton-Manatee
9. Clearwater-Countryside
10. Daytona Beach-Seabreeze

Also receiving votes: Fort Lauderdale-Dillard, Tampa-Chamberlain, Brandon, Neptune Beach-Fletcher, Royal Palm Beach, Gainesville-Buchholz.

Class 4A
1. Dwyer (4)
2. Seffner-Armwood (2)
3. Niceville
4. Tallahassee-Lincoln
5. Tampa-Hillsborough (1)
6. Largo
7. Punta Gorda-Charlotte (1)
T8. Gainesville
T8. Melbourne-Palm Bay
T10. Davenport-Ridge
T10. Cape Coral

Also receiving votes: Pace, Fort Walton Beach, Orange Park-Ridgeview, Lakeland-Lake Gibson, Orlando-Edgewater, Tarpon Springs, South Fork, Fort Lauderdale-Stranahan, Hollywood Hills, Kathleen.

Class 3A
1. St. Augustine (4)
2. Miami-Washington (4)
3. Naples
4. Dade City-Pasco
5. Brooksville-Nature Coast Tech
6. Bradenton-Southeast
7. Panama City Beach-Arnold
8. Jacksonville-Andrew Jackson
9. Gainesville-Eastside
T10. Miami-Belen Jesuit
T10. Citra-North Marion

Also receiving votes: Lake Wales, Hallandale, Merritt Island, St. Petersburg-Lakewood, Ponte Vedra-Nease, Fort Pierce Westwood, Naples-Barron Collier.

Class 2A
1. Cocoa (4)
2. Glades Central (3)
3. Tallahassee-Godby
4. Madison County (1)
5. Frostproof

Also receiving votes: Plantation-American Heritage, Bushnell-South Sumter, Orlando-Bishop Moore.

Class 2B
1. Jacksonville-Bolles (5)
2. Pahokee (3)
3. Miami-Monsignor Pace
4. Tampa Catholic
5. Ocala-Trinity Catholic

Also receiving votes: Fort Myers-Dunbar, Miami-Gulliver Prep.

Class 1A
1. Tallahassee-North Florida Christian (6)
2. Fort Meade (1)
3. American Heritage (1)
4. Port St. Joe
5. Orlando-First Academy

Also receiving votes: Miami-Dade Christian, Jacksonville-Trinity Christian, King’s Academy.

Class 1B
1. Jupiter Christian (6)
2. Tallahassee-FAMU (2)
3. Mayo-Lafayette
4. South Daytona-Warner Christian
5. Glades Day

Also receiving votes: Lakeland-Victory Christian, Fort Myers-Evangelical Christian, Orlando Lutheran, Orlando-Pine Castle Christian.