Posted: 11:59 pm Monday, October 12th, 2009

AP football poll: Dwyer drops, Glades Day grabs No. 1 votes 

By Jason Lieser

There were a few baffling developments in the Associated Press poll this week.

Despite a blowout win over Palm Beach Lakes, Dwyer dropped from a tie for second to No. 3 in Class 4A. Equally confusing is the fact that Glades Day took four No. 1 votes away from Jupiter Christian after the Eagles loss to Charlotte Christian. Just a point of fact: Glades Day’s only loss is to Jupiter Christian.

Anyway, the area has no teams ranked in Classes 6A, 5A, 3A or 1A.

Here are the full results, with area teams in bold (first-place votes in parenthesis):

Class 6A
1. Orlando-Dr. Phillips (12)
2. Miami Northwestern (5)
3. Apopka
4. Miami-Columbus
5. Miami Central
6. Orange Park
7. Miramar
8. DeLand
9. Winter Park
10. Miami Southridge

Also receiving votes: Vero Beach, Daytona Beach-Mainland, Atlantic, Lake Brantley.

Class 5A
1. Fort Lauderdale-St. Thomas Aquinas (18)
2. Lakeland
3. Bradenton-Manatee
4. Venice
5. Tampa Bay Tech
6. Tampa-Plant
7. Fleming Island
8. Pompano Beach-Ely
9. Clearwater-Countryside
10. Kissimmee-Osceola

Also receiving votes: Oviedo, Clearwater, St. Petersburg, South Broward.

Class 4A
1. Niceville (16)
2. Punta Gorda-Charlotte (1)
3. Dwyer (1)
4. Seffner-Armwood
5. Kathleen
6. Tampa-Hillsborough
7. Cape Coral
8. Largo
9. Gainesville
10. Pine Forest

Also receiving votes: Ida S. Baker, Milton, Lake Gibson, Tallahassee-Lincoln, Orlando-Edgewater, Palm Bay, Lake Weir, Columbia.

Class 3A
1. Miami-Washington (16)
2. St. Augustine (2)
3. Jacksonville-Andrew Jackson
4. Citra-North Marion
5. Naples-Barron Collier
6. Naples
7. Lake Wales
8. Spoto
9. Panama City Beach-Arnold
10. Miami-Jackson

Also receiving votes: Brooksville-Nature Coast Tech, South Fort Myers, Pensacola, Tampa-Jefferson, Merritt Island.

Class 2A
1. Cocoa (15)
2. Glades Central (3)
3. Hardee
4. Cardinal Gibbons
5. Madison County

Also receiving votes: Frostproof, Bishop Moore, Tampa-Robinson, Astronaut, Tallahassee-Godby.

Class 2B
1. Jacksonville-Bolles (18)
2. Pahokee
3. Tampa Catholic
4. Chaminade-Madonna
5. Lake Highland Prep

Also receiving votes: Ocala-Trinity Catholic, Pensacola Catholic, Williston, Dunbar.

Class 1A
1. Fort Meade (15)
2. Jacksonville-Trinity Christian (1)
3. Tallahassee-North Florida Christian (2)
4. Melbourne Central Catholic
5. Parkway Academy

Also receiving votes: Dixie County, American Heritage, Port St. Joe.

Class 1B
1. Jupiter Christian (14)
2. Glades Day (4)
3. South Daytona-Warner Christian
4. Victory Christian
5. Florida Air Academy

Also receiving votes: Hawthorne, Mayo-Lafayette, Agape Christian, Evangelical Christian.