Posted: 2:39 pm Tuesday, April 20th, 2010

Track & Field Honor Roll, April 20 

By Post Staff

Here are the season’s best performances in track & field from across Palm Beach County and the Treasure Coast. This will change weekly as necessary. If you see a top performance that is missing, please e-mail the results to cledra@pbpost.com.

BOYS

High jump -Jonas Elusme (PV) 6-08; Derrick Wood (RPB) 6-06
Pole vault – Somon Nader (SR), Matt Burroughs (JIL) 12-6
Long jump – Troy Campana (CN) 23-00.25, Tyrico McGriff (IG) 22-07
Triple jump – Tyrico McGriff (IG) 46-04.05; Albert Wilson (PSL) 45-11
Shot put – Justin Osking (JC) 56-07, Jamaal Wallace (KA) 49-03
Discus – Justin Osking (JC) 170-07, Wayne Jensen (PV) 150-07
100 – Antwan Wright (SUN) 10.57, William Honford (BER) 10.81
200 – Antwan Wright (SUN) 21.65; Ian Williams (KA) 21.83
400 – Tayln Washington (BER) 48.57, Antuan Lecounte (SAN) 49.09
800 – Anderson Charles (JIL) 1:58.28, Joshua Pittell (WB) 1:59.99
1600 – Ryan Pickering (JIL) 4:23.89, Deniz Hay (PV) 4:30.90
3200 – Ryan Pickering (JIL) 9:32.99, Ed Mulder (STA) 10:19.92
110 hurdles – Eddie Lovett (PBL) 13.92, Steven Louis (PBL) 14.29
300 hurdles – Steven Louis (PBL) 37.33; Emarkis Gunn (PBL) 37.98
400 relay – Dwyer 42.12; Suncoast 42.38
1600 relay – Park Vista 3:20.15; Palm Beach Lakes 3:22.18
3200 relay – John I. Leonard 8:04.35; Park Vista 8:11.56

GIRLS

High jump – Nano Anderson (BEN), Gabrielle Gennaci (BR) 5-04;
Pole vault – Mallory Johnson (SF) 11-0; Jamie Fisher (BEN) 9-6
Triple jump – Marqueshia Stallworth (SEM) 39-08.50; Chante Wallace (PSL) 36-01.25
Shot put – Jessica Ramsey (BB) 47-00; Miriam Pierre (SAN) 40-00
Discus – Miriam Pierre (SAN) 119-01; Alexandria Jackson (SEM) 111-07
Long jump – Laquasha Graham (PAH) 18-03; Clariwin Dameus (SAN), Miranda Freeman (ATL) 17-07
100 – Albreynia Walker (PBL) 11.78; Ruth-Ann Kinglocke (PAH) 12.32
200 – Albreynia Walker (PBL) 24.33; Evony Phillips (TC) 25.45
400 – Mallory Gillespie (JB) 1:00.05, Michelle Howell (RPB) 1:00.23
800 – Stephanie Schappert (PJPII) 2:13.00, Jillian Collins (RPB) 2:18.76
1600 – Stephanie Schappert (PJPII) 5:00.41, Laurel Brennan (PV) 5:12.93
3200 – Stephanie Schappert (PJPII) 10:49.46; Olivia Fay (PJPII) 11:21.19
100 hurdles – Lashana Porteous (PSL) 15.59; Jessica Kress (JUP) 15.74
300 hurdles – Dazia Tucker (PBL) 46.74; Martha Jaimes (GC) 47.37
400 relay – Treasure Coast 49.37; Dwyer 49.60
1600 relay – Jensen Beach 4:04.45; Royal Palm Beach 4:06.11
3200 relay – Lincoln Park 10:00.47; Pope John Paul II 10:04.25