Posted: 9:55 am Tuesday, April 5th, 2011

Track and Field Honor Roll for April 5, 2011 

By Matt Porter

Here’s a running tally of the best boys and girls track and field performances of the season, gathered in one place for your enjoyment.

Palm Beach Lakes senior Tishora Thompson wins the girls 100-meter hurdles with a time of 16.04 at Monday's Palm Beach County North Conference Championship at Jupiter. Thompson's season-best time is 15.88. (Thomas Cordy/The Palm Beach Post)

Palm Beach Lakes senior Tishora Thompson wins the girls 100-meter hurdles with a time of 16.04 at Monday's Palm Beach County North Conference Championship at Jupiter. Thompson's season-best time is 15.88. (Thomas Cordy/The Palm Beach Post)

Results are compiled from box scores from area events that run in the Palm Beach Post and on PBGametime.com, with help from sites such as flrunners.com. Please report corrections and updates to mporter@pbpost.com.

BOYS

110 hurdles: 14.09 – Emarkis Gunn, Palm Beach Lakes; Ray Wilson, Palm Beach Central

300 hurdles: 37.38 – Emarkis Gunn, Palm Beach Lakes; 38.18 – Malik Lewis, Palm Beach Lakes

100: 10.62 – Wayne Brown, Dwyer; 10.7 – Gary Holmes, Seminole Ridge; 10.79 – Antwan Wright, Suncoast

200: 22.01 – Antwan Wright, Suncoast; 22.4 – Talyn Washington, Berean Christian

400: 49.20 – Edens Thermidor, Park Vista; 49.82 – Markeith Dokes, Jupiter; 50.27 – Travis Morrison, Palm Beach Central

400 relay: 42.22 – Palm Beach Central; 42.25 – Glades Central; 42.42, Park Vista

800: 1:58.19 – Anderson Charles, John I. Leonard; 1:58.69 — Josh Pittell, West Boca Raton; 1:59.94 – Matthew Wadford, Park Vista

1,600: 4:24.43 – Ryan Pickering, John I. Leonard (note: Pickering ran a 4:16.06 at Brooks Invitational, Feb. 27 in Seattle)

1,600 relay: 3:20.74 – Park Vista (Nick Adelphonse, Johnathan Kigel, Ryan White, Matthew Wadford); 3:24 – Palm Beach Gardens; 3:26.64 – Atlantic

3,200: 9:24.34 – Ryan Pickering, John I. Leonard

3,200 relay: 8:21.95 – Park Vista; 8:30.15 – John I. Leonard

Discus: 186-6 – Daniel Forgony, Dwyer; 153-9 – Jordan Davis, Park Vista; 151-07 – Wayne Jensen, Park Vista

Shot put: 54-9 – Daniel Forgony, Dwyer*; 49-2 – Trey Valot, Park Vista; 49-6 – Patrick Palmer, Atlantic

Long jump: 22-5 – Marc Clerveaux, Park Vista; 22-2 – Jethro St. Hubert, Dwyer; 22-1.5 – Angelo Jean-Louis, Palm Beach Central

Triple jump: 45-7 – Marc Clerveaux, Park Vista; 44-10 – Patrick Nickler, Dwyer; 44-7 – Tyrico McGriff, Palm Beach Gardens

High jump: 6-4 – Heath Appleman, Jupiter; Darius Hodges, Palm Beach Lakes; Booker T. Thurmond, Dwyer

Pole vault: 13-0 – Matt Burroughs, John I. Leonard; 12-0 – Chris Amisiai, Park Vista; Aaron Humyn, Dwyer.

GIRLS

110 hurdles: 15.15 – Julyanna Espinal, Dwyer; 15.88 – Tishora Thompson, Palm Beach Lakes

300 hurdles: 48.06 – Tishora Thompson, Palm Beach Lakes; 48.54 – Julyanna Espinal, Dwyer; 48.79 – Gina Louis, Palm Beach Lakes

100: 12.38 – Makeria Brown, Palm Beach Central; 12.6 – Precious Johnson, Seminole Ridge; 12.82 – Aluntrea Davis, Suncoast

200: 25.83 – Aluntrea Davis, Suncoast; 25.99 – Clariwin Dameus, Santaluces; 26.06 – Shanice Pettigrew, Dwyer

400: 50.36 – Michelle Howell, Seminole Ridge; 59.15 – Alexa Wood, Park Vista; 59.89 – Brianna Gillespie, Jensen Beach

400 relay: 49.09 – Glades Central; 50.12 – Suncoast; 50.13 – Pahokee

800: 2:20.43 – Stephanie Schappert, Pope John Paul II; 2:20.63 – Jillian Collins, Royal Palm Beach; 2:28 – Jascity Hutchinson, Park Vista

1,600: 5:14.95 – Stephanie Schappert, Pope John Paul II; 5:25 – Sofi Ingram, Santaluces

1,600 relay: 4:04.71 – Lake Worth; 4:12 — King’s Academy; 4:12.65 – Park Vista

3,200: 10:55 – Stephanie Schappert, Pope John Paul II; 12:16 – Reilly Dawson, Dwyer; 12:16.80 – Ashley Reback, Benjamin

3,200 relay: 10:08.86 – Pope John Paul II (Monica Falgons, Katie Roussin, Christine Sullivan, Stephanie Schappert); 10:37.65 – Park Vista; 10:30 – Atlantic

Discus: 129 – Miriam Pierre, Santaluces; 120-3 -Shenae Wilmoth, Park Vista

Shot put: 38-5.5 – Miriam Pierre, Santaluces

Long jump: 18-2.5 – Alexa Wood, Park Vista*; 17-4 – Dana Stephenson, Royal Palm Beach

Triple jump: 38-3 – Shamazz Quince, Palm Beach Lakes; 37-11 -LaTrisha Leger, Royal Palm Beach

High jump: 5-4 – Tiah Sanborn, Lake Worth

Pole vault: 10-0 — Mallory Johnson, South Fork; Jamie Fisher, Benjamin

*beat own time

Click here to see previous versions of the 2011 Honor Roll.

Click here to see last year’s Honor Roll (regular-season results).

0 comments

Trackbacks

  1. weight loss info…

    […]Track and Field Honor Roll for April 5, 2011 | High School Buzz[…]…