Posted: 11:50 pm Friday, April 13th, 2012

Road to regionals: baseball district tournament seeds 

By Matt Porter

The road to the regionals is now clear. Here are the playoff matchups for area teams after the last week of district play.

We’ll update this as soon as we know times, dates and locations of all the games.

Updated after games of Friday, April 13

District 9-8A
Palm Beach Central (6-2)
Jupiter (5-3)
Dwyer (4-4)
Palm Beach Gardens (3-5)
Wellington (2-6)

Play-in game: 5. Wellington at 4. Palm Beach Gardens
Semifinals 4/5 winner vs. Palm Beach Central; 3. Dwyer vs. 2. Jupiter
Final: 1/4 winner vs. 2/3 winner

District 10-8A
Park Vista (8-0)
Spanish River (5-3)
Boca Raton (4-4)
Seminole Ridge (3-5)
John I. Leonard (0-8)

Play-in game: 5. John I. Leonard vs. 4. Seminole Ridge
Semifinals: 4/5 winner vs. 1. Park Vista; 3. Boca Raton vs. 2. Spanish River
Final: 1/4 winner vs. 2/3 winner

District 14-7A
West Boca Raton (5-1)
Atlantic (5-1)
Olympic Heights (2-4)
Lake Worth (0-6)

Semifinals: TBD vs. 4. Lake Worth; TBD vs. 3. Olympic Heights
Final: 1/4 winner vs. 2/3 winner

District 13-7A
Royal Palm Beach (6-0)
Santaluces (4-2)
Forest Hill (1-4)
Palm Beach Lakes (0-5)

Semifinals: 4. Palm Beach Lakes vs. 1. Royal Palm Beach; 3. Forest Hill vs. 2. Santaluces
Final: 1/4 winner vs. 2/3 winner

District 15-A
Jensen Beach (6-0)
Suncoast (4-2)
Boynton Beach (1-5)
Fort Pierce Westwood (1-5)

Semifinals: 4. Fort Pierce Westwood vs. 1. Jensen Beach; 3. Boynton Beach vs. 2. Suncoast
Final: 1/4 winner vs. 2/3 winner

District 12-4A
Lincoln Park (6-0)
Cardinal Newman (3-3)
St. Andrew’s (3-3)
Glades Central (0-6)

Semifinals: 4. Glades Central vs. 1. Lincoln Park; 3. St. Andrew’s vs. 2. Cardinal Newman
Final: 1/4 winner vs. 2/3 winner

District 13-3A
American Heritage (4-0)
Summit Christian (2-2)
Pope John Paul II (0-4)

Semifinal: 3. Pope John Paul II vs. 2. Summit Christian
Final: 2/3 winner vs. 1. American Heritage

District 12-3A
Benjamin (5-1)
King’s Academy (5-1)
Glades Day (1-5)
Jupiter Christian (1-5)

Semifinals: 4. Jupiter Christian vs. 1. Benjamin; 3. Glades Day vs. 2. King’s Academy
Final: 1/4 winner vs. 2/3 winner

District 12-2A
Boca Raton Christian (2-0)
Lake Worth Christian (1-1)
Wellington Christian (0-2)

Semifinal: 3. Wellington Christian vs. 2. Lake Worth Christian
Final: 2/3 winner vs. 1. Boca Raton Christian