Posted: 11:30 am Friday, July 20th, 2012

2012 high school football schedules for Palm Beach County, Treasure Coast 

By Matt Porter

Fall practice starts Monday, Aug. 6 and fans are talking about how the season will shake out. Here’s the framework on which to build your arguments: the complete football schedules for 2012.

Before we get to the games, a couple things jump out:

First Friday looks phenomenal. If you’re an unaffiliated fan of Palm Beach County high school football, which game do you attend on Aug. 31? There’s two top-shelf options: American Heritage hosts Atlantic, Dwyer welcomes Glades Central. Then there’s a big Palm Beach Central-Seminole Ridge matchup and the annual clashes between Boca-West Boca and Park Vista-Santaluces.

Update (Aug. 17, 2012): American Heritage coaches confirmed their season-opener against crosstown rival Atlantic has been moved to Thursday, Aug. 30. It is expected the game will be part of ESPN 760-AM’s Thursday night football programming lineup, but the station has not released its schedule.

On-camera presence. Two games involving local teams will be shown on ESPN: American Heritage’s kickoff classic against Cocoa and Glades Day’s Sept. 28 game at Yulee.

Schedule swap. Palm Beach County football schedules are made with a home-away framework (i.e, you host me, I host you, and we re-do the schedule every two years). As such, it’s rare for a team to change the opponents on its schedule in year two of the cycle. In this particular year two, the creation of the independent Southeastern Football Conference led to small-school teams adding and dropping like confused college freshmen. That seemed to have a trickle-up effect on two marquee programs, Dwyer and American Heritage, which have agreed in principle to play each other. But to do that, they needed to free up games. That meant changes for Wellington, Forest Hill and Inlet Grove. (This is one of the many reasons athletic directors are glad Yetta Greene has her job back.) It appears things are sorted out, but we caution schedules you see below are subject to change.

New year, new faces. First-year head coaches abound. In total, 12 programs hand it over to a new guy. We’re talking state championship teams (American Heritage) and rebuilding teams (Wellington). Some have plenty of head coaching experience (Palm Beach Lakes) and some are assistants taking over a program for the first time (Jupiter, Palm Beach Gardens). Some recently coached in college (Spanish River) or played in college (St. Andrew’s). There are transplants (King’s Academy) and familiar faces (Olympic Heights).

Steady hands. Only two Palm Beach County coaches have spent more than 10 years at their current school: Benjamin’s Ron Ream (32 years) and his neighbor at Dwyer, Jack Daniels (17 years). Lake Worth’s Errick Lowe (nine years) and Park Vista’s Brian Dodds (seven) appear to be there for the long term. West Boca’s Willie Dodaro and Seminole Ridge’s Matt Dickmann have been there since their programs started (2004 and 2005, respectively). Village’s Don Hanna, who can hardly be called a veteran at age 28, was head coach when his was a JV program.

Kicking it off. Aside from the aforementioned Heritage-Cocoa clash, some good preseason games to watch: Royal Palm Beach at Glades Central, Cardinal Newman at Glades Day, Dwyer at Miami Central, Treasure Coast at Fort Pierce Central, Village Academy at Palm Beach Central.

2012 Palm Beach County, Treasure Coast football schedules
Note: All dates, times and opponents subject to change. Coaches listed by consecutive years at the school.
* — denotes district game

AMERICAN HERITAGE
Coach: Stacy Sizemore (first year)
District: 7-3A
Last year: 12-1 (state champions)
Preseason: Aug. 25 – vs. Cocoa, noon (ESPN)
Aug. 31 – vs. Atlantic, 7
Sept. 7 – @ Seffner-Armwood, 7:30
Sept. 14 — @ Glades Central, 7:30
Sept. 21 – *vs. King’s Academy, 7:30
Sept. 28 — *@ Pahokee, 7:30
Oct. 5 – BYE
Oct. 12 — @ Miami-Gulliver Prep, 7:30
Oct. 19 — *@ Cardinal Newman, 7:30
Oct. 26 – @ West Monroe, La. (time TBD)
Nov. 2 – *vs. Fort Lauderdale-Calvary Christian, 7:30
Nov. 8 – vs. Dwyer, 7

ATLANTIC
Coach: Chris Bean (third year)
District: 13-7A
Last year: 6-4
Preseason: Aug. 24 – vs. Deerfield Beach, 7
Aug. 31 — @ American Heritage, 7
Sept. 7 – vs. Boca Raton, 7
Sept. 14 – vs. Pahokee, 7
Sept. 21 – *vs. Santaluces, 7
Sept. 28 — *@ Spanish River, 7
Oct. 5 — *@ West Boca Raton, 7
Oct. 12 – BYE
Oct. 19 — *@ Dwyer, 7
Oct. 26 – *vs. Royal Palm Beach, 7
Nov. 2 – *vs. Lake Worth, 7
Nov. 9 — @ Jupiter, 7

BENJAMIN
Coach: Ron Ream (32nd year)
District: Southeastern Football Conference (independent)
Last year: 3-7
Preseason: Aug. 24 — @ King’s Academy, 7
Sept. 1 — @ Miami-Archbishop Curley, 2
Sept. 7 – *vs. John Carroll, 7
Sept. 14 – *vs. Pope John Paul II, 7
Sept. 21 — *@ Coral Springs Charter, 7:30
Sept. 28 — *@ Fort Lauderdale-Westminster Academy, 7
Oct. 5 — @ Miami-LaSalle, 7
Oct. 12 – *vs. Fort Lauderdale-Pine Crest, 7
Oct. 19 — *@ St. Andrew’s, 7
Oct. 26 – Southeastern Football Conference playoffs
Nov. 2 – Southeastern Football Conference playoffs
Nov. 9 — BYE

BEREAN CHRISTIAN
Coach: Brad Carney (second year)
District: Independent
Last year: 0-10
Preseason: Aug. 24 — @ Deerfield Beach-Zion Lutheran, 7
Aug. 31 – TBD
Sept. 6 – @ Posnack Day, 6
Sept. 15 – vs. South Florida HEAT, noon
Sept. 21 – vs. Oviedo-Master’s Academy, 7
Sept. 28 – vs. Miami-Solid Rock Christian, 7
Oct. 5 – @ Palmer Trinity, 4
Oct. 12 – @ Boca Raton Christian, 7
Oct. 18 – @ Hillel, 7
Oct. 26 – @ Northwest Christian, 7
Nov. 2 – vs. Merritt Island Christian, 7
Nov. 9 – TBD

BOCA RATON CHRISTIAN
Coach: Clay Shiver (second year)
District: Independent
Last year: 3-6
Preseason: TBD
Aug. 31 – vs. South Florida HEAT, 4
Sept. 7 – @ Merritt Island Christian, 7
Sept. 13 – @ Hillel, 7
Sept. 21 – vs. Princeton Christian, 4
Sept. 28 – vs. Palmer Trinity, 4
Oct. 4 – @ Posnack Day, 6
Oct. 12 – vs. Berean Christian, 7
Oct. 19 – @ Central Florida Christian, 7
Oct. 26 – BYE
Nov. 2 – vs. Southwest Florida Christian, 4
Nov. 9 – vs. Sheridan Hills Christian, 3:30

BOCA RATON
Coach: Lewis Burnham (second year)
District: 10-8A
Last year: 3-7
Preseason: Aug. 24 – vs. North Miami Beach, 7
Sept. 1 – vs. West Boca Raton, 7
Sept. 7 – @ Atlantic, 7:30
Sept. 14 – @ Jupiter, 7
Sept. 21 – @ Dillard, 7
Oct. 5 – *vs. John I. Leonard, 7
Oct. 12 — @ Palm Beach Gardens, 7
Oct. 18 — *@ Park Vista, 7
Oct. 26 – vs. Seminole Ridge, 7
Nov. 1 – *vs. Palm Beach Central, 7
Nov. 9 – vs. Olympic Heights, 7

BOYNTON BEACH
Coach: Rick Swain (fifth year)
District: 14-5A
Last year: 5-6 (reached regional quarterfinals)
Preseason: Aug. 24 – @ Santaluces, 7
Aug. 31 – vs. Wellington, 7
Sept. 8 – vs. Spanish River (time TBD)
Sept. 14 — @ Forest Hill, 7
Sept. 21 — *@ Suncoast, 7
Sept. 28 – vs. Olympic Heights, 7
Oct. 5 — *@ Fort Pierce Westwood, 7
Oct. 12 – BYE
Oct. 19 — *@ Jensen Beach, 7
Oct. 26 — @ Inlet Grove, 7
Nov. 2 – *vs. Glades Central, 7
Nov. 9 — @ Cardinal Newman, 7

CARDINAL NEWMAN
Coach: Steve Walsh (fourth year)
District: 7-3A
Last year: 9-2 (reached regional quarterfinals)
Preseason: Aug. 24 — @ Glades Day, 7
Aug. 31 – vs. Inlet Grove, 7
Sept. 7 — *@ Pahokee, 7:30
Sept. 14 – vs. Suncoast, 7
Sept. 21 — *@ Fort Lauderdale-Calvary Christian, 4
Sept. 28 — *@ King’s Academy, 7
Oct. 5 — @ Wellington, 7
Oct. 12 – vs. North Broward Prep, 7
Oct. 19 – *vs. American Heritage, 7
Oct. 26 — BYE
Nov. 2 — @ Spanish River, 7
Nov. 9 – vs. Boynton Beach, 7

CENTENNIAL
Coach: Ron Parker (third year)
District: 8-8A
Last year: 5-5 (reached regional quarterfinal)
Preseason: Aug. 24 – vs. Fort Pierce Westwood, 7
Aug. 31 — @ Merritt Island, 7
Sept. 7 – vs. Sebastian River, 7
Sept. 14 — @ Okeechobee, 7
Sept. 21 – BYE
Sept. 28 — @ Melbourne, 7
Oct. 5 — *@ Treasure Coast, 7
Oct. 12 — @ South Fork, 7
Oct. 19 – *vs. Vero Beach, 7
Oct. 26 – vs. Fort Pierce Central, 7
Nov. 2 – BYE
Nov. 9 – vs. Port St. Lucie, 7

CLEWISTON
Coach: Steven Barnes (first year)
District: 6-4A
Last year: 7-4 (reached regional quarterfinals)
Preseason: TBD
Aug. 31 — @ American Heritage-Plantation, 7:30
Sept. 7 — @ King’s Academy, 7
Sept. 14 – vs. Glades Day, 7:30
Sept. 21 — @ Martin County, 7
Sept. 28 – *vs. Sarasota-Booker, 7:30
Oct. 5 – *vs. Avon Park, 7:30
Oct. 12 — *@ Fort Myers-Dunbar, 7:30
Oct. 19 — *@ Lake Placid, 7
Oct. 26 — BYE
Nov. 2 – *vs. LaBelle, 7:30
Nov. 9 – vs. Okeechobee, 7:30

DWYER
Coach: Jack Daniels (17th year)
District: 13-7A
Last year: 12-2 (reached state semifinals)
Preseason: Aug. 24 — @ Miami Central, 7
Aug. 31 – vs. Glades Central, 7
Sept. 7 — @ Jupiter, 7
Sept. 14 — @ Seminole Ridge, 7:30
Sept. 21 – *vs. Spanish River, 7
Sept. 28 — *@ West Boca Raton, 7
Oct. 5 – BYE
Oct. 12 – *vs. Santaluces, 7
Oct. 18 – *vs. Atlantic, 7
Oct. 26 — *@ Lake Worth, 7
Nov. 2 — *@ Royal Palm Beach, 7
Nov. 8 – @ American Heritage, 7

FOREST HILL
Coach: Chris Kokell (third year)
District: 14-6A
Last year: 1-9
Preseason: Aug. 24 — @ Spanish River, 7
Aug. 31 – vs. Summit Christian, 7
Sept. 7 – @ Wellington, 7
Sept. 14 – vs. Boynton Beach, 7
Sept. 21 – *@ South Fork, 7
Sept. 27 – vs. Inlet Grove, 7
Oct. 4 – *vs. Okeechobee, 7
Oct. 11 – @ Miami-Solid Rock Christian, 7
Oct. 18 — *@ Olympic Heights, 7
Oct. 26 – *@ Sebastian River, 7
Nov. 2 – *vs. Palm Beach Lakes, 7
Nov. 9 — BYE

FORT PIERCE CENTRAL
Coach: Josh Shaffer (second year)
District: 12-7A
Last year: 9-2 (reached regional final)
Preseason: Aug. 24 – vs. Treasure Coast, 7
Aug. 31 – vs. Fort Pierce Westwood, 7
Sept. 7 — @ Palm Bay, 7:30
Sept. 14 – vs. Sebastian River, 7
Sept. 21 — BYE
Sept. 27 — @ Vero Beach, 7
Oct. 5 — *@ Viera, 7:30
Oct. 12 – BYE
Oct. 19 – *vs. Martin County, 7
Oct. 26 – @ Centennial, 7
Nov. 1 – *vs. Port St. Lucie, 7
Nov. 9 — @ Hardee, 7

FORT PIERCE WESTWOOD
Coach: Gene Clemons (second year)
District: 14-5A
Last year: 1-8
Preseason: Aug. 24 — @ Centennial, 7
Aug. 31 — @ Fort Pierce Central, 7
Sept. 7 – vs. Treasure Coast, 7
Sept. 14 — @ Vero Beach, 7
Sept. 21 — *@ Jensen Beach, 7
Sept. 28 – BYE
Oct. 5 – *vs. Boynton Beach, 7
Oct. 12 — @ Martin County, 7
Oct. 19 — *@ Glades Central, 7:30
Oct. 26 – *vs. Suncoast, 7
Nov. 2 – vs. Palm Bay-Bayside, 7
Nov. 9 — BYE

GLADES CENTRAL
Coach: Roosevelt Blackmon (second year)
District: 14-5A
Last year: 11-1 (reached regional finals)
Preseason: Aug 24. – vs. Royal Palm Beach, 7:30
Aug. 31 — @ Dwyer, 7
Sept. 7 — @ Plantation, 7
Sept. 14 – vs. American Heritage, 7:30
Sept. 21 – vs. Park Vista, 7:30
Sept. 28 – BYE
Oct. 5 – *vs. Suncoast, 7:30
Oct. 12 — @ Dillard, 7
Oct. 19 – *vs. Fort Pierce Westwood, 7:30
Oct. 26 – *vs. Jensen Beach, 7:30
Nov. 2 — *@ Boynton Beach, 7
Nov. 9 — @ Pahokee, 7:30

GLADES DAY
Coach: Pete Walker (seventh year)
District: 7-2A
Last year: 9-4 (reached state semifinals)
Preseason: Aug. 24 – vs. Cardinal Newman, 7
Aug. 31 — @ Miami-Monsignor Pace, 7:30
Sept. 7 – *vs. Pompano Beach-Highlands Christian, 7
Sept. 14 — @ Clewiston, 7:30
Sept. 21 – *vs. Jupiter Christian, 7
Sept. 28 — @ Yulee, 8 (ESPN)
Oct. 5 — *@ Coral Springs Christian, 7
Oct. 12 – *vs. Village Academy, 7
Oct. 19 – BYE
Oct. 26 – *vs. Summit Christian, 7
Nov. 2 – @ Deerfield Beach-Zion Lutheran, 7
Nov. 9 – vs. South Fork, 7

INLET GROVE
Coach: Jimmy Bell (third year)
District: 7-4A
Last year: 5-6 (reached regional quarterfinals)
Preseason: Aug. 23 – vs. Jupiter, 7
Aug. 31 — @ Cardinal Newman, 7
Sept. 7 – vs. Coconut Creek-Monarch, 7
Sept. 14 – @ Jupiter Christian (at Dwyer High), 7
Sept. 21 – vs. Pahokee, 7:30
Sept. 27 – vs. Forest Hill, 7
Oct. 5 – *@ Pembroke Pines-North Broward Prep, 7
Oct. 12 – vs. Suncoast, 7
Oct. 19 — *@ Pembroke Pines-Somerset Academy, 3:30
Oct. 26 – vs. Boynton Beach, 7
Nov. 2 – BYE
Nov. 9 – Wellington, 7

JENSEN BEACH
Coach: John Fey (third year)
District: 14-5A
Last year: 2-8
Preseason: TBD
Aug. 31 – BYE
Sept. 7 – vs. Melbourne-Eau Gallie, 7
Sept. 14 – @ Port St. Lucie, 7
Sept. 21 – *vs. Fort Pierce Westwood, 7
Sept. 28 — @ South Fork, 7
Oct. 5 – BYE
Oct. 12 – vs. Titusville-Astronaut, 7
Oct. 19 – *vs. Boynton Beach, 7
Oct. 26 — *@ Glades Central, 7:30
Nov. 2 — *@ Suncoast, 7
Nov. 9 – vs. Martin County, 7

JOHN CARROLL
Coach: Mike Watkins (first year)
District: Southeastern Football Conference (independent)
Last year: 3-7
Preseason: Aug. 24 – vs. Okeechobee, 7
Aug. 30 — @ Vero Beach-St. Edward’s, 7
Sept. 7 — *@ Benjamin, 7
Sept. 14 – *vs. Carol Springs Charter, 7
Sept. 21 — *@ Pope John Paul II, 7
Sept. 28 — @ Marathon, 7:30
Oct. 5 – *vs. Fort Lauderdale-Westminster Academy, 7
Oct. 12 – *vs. St. Andrew’s, 7
Oct. 19 — *@ Fort Lauderdale-Pine Crest, 7
Oct. 26 – Southeastern Football Conference playoffs
Nov. 2 – Southeastern Football Conference playoffs
Nov. 9 — BYE

JOHN I. LEONARD
Coach: Wayne Monroe (sixth year)
District: 10-8A
Last year: 4-6
Preseason: Aug. 24 — @ Martin County, 7
Aug. 31 – vs. Jupiter, 7
Sept. 6 – vs. Royal Palm Beach, 7
Sept. 14 — @ Wellington, 7
Sept. 21 — @ Lake Worth, 7
Sept. 28 – vs. Palm Beach Gardens, 7
Oct. 5 — *@ Boca Raton, 7
Oct. 12 – BYE
Oct. 19 – vs. Seminole Ridge, 7
Oct. 26 — *@ Palm Beach Central, 7
Nov. 2 – *vs. Park Vista, 7
Nov. 9 — @ Suncoast, 7

JUPITER CHRISTIAN
Coach: Bill Powers (ninth year)
District: 7-2A
Last year: 9-3 (reached regional final)
Preseason: Aug. 24 — @ Vero Beach-Master’s Academy, 5
Aug. 31 — BYE
Sept. 7 – *vs. Summit Christian (at Dwyer High), 7
Sept. 14 – vs. Inlet Grove (at Dwyer High), 7
Sept. 21 — *@ Glades Day, 7
Sept. 28 – at Lake Wales-Vanguard, 7
Oct. 5 – vs. Deerfield Beach-Zion Lutheran (at Dwyer High), 7
Oct. 12 — *@ Pompano Beach-Highlands Christian, 7
Oct. 18 — @ Jacksonville-Harvest Community, 7
Oct. 26 – *vs. Village Academy (at Dwyer High), 7
Nov. 2 — *@ Coral Springs Christian, TBD
Nov. 9 — @ Melbourne-Holy Trinity, 7

JUPITER
Coach: Doug Uccellini (first year)
District: 9-8A
Last year: 4-6
Preseason: Aug. 23 — @ Inlet Grove, 7
Aug. 31 — @ John I. Leonard, 7
Sept. 7 – vs. Dwyer, 7
Sept. 14 – vs. Boca Raton, 7
Sept. 21 — *@ Palm Beach Gardens, 7
Sept. 28 — @ Park Vista, 7
Oct. 5 – BYE
Oct. 12 – vs. Palm Beach Central, 7
Oct. 19 – *vs. Wellington, 7
Oct. 26 — @ Santaluces, 7
Nov. 2 — *@ Seminole Ridge, 7:30
Nov. 9 – vs. Atlantic, 7

KING’S ACADEMY
Coach: Heath Nivens (first year)
District: 7-3A
Last year: 6-4
Preseason: Aug. 24 – vs. Benjamin, 7
Aug. 31 — @ Tampa-Gulf, 7
Sept. 7 – vs. Clewiston, 7
Sept. 14 — BYE
Sept. 21 — *@ American Heritage, 7:30
Sept. 28 – *vs. Cardinal Newman, 7
Oct. 5 – *vs. Fort Lauderdale-Calvary Christian, 7
Oct. 12 – vs. Miami-Dade Christian, 7
Oct. 19 — *@ Pahokee, 7:30
Oct. 26 – vs. Pembroke Pines-Somerset Academy, 7
Nov. 2 – vs. Winter Park-Trinity Prep, 7
Nov. 9 — @ Lake Highland Prep, 7

LAKE WORTH
Coach: Errick Lowe (ninth year)
District: 13-7A
Last year: 4-6
Preseason: Aug. 24 – vs. Park Vista, 7
Aug. 31 — @ Olympic Heights, 7
Sept. 7 — @ Palm Beach Central, 7
Sept. 14 – *vs. West Boca Raton, 7
Sept. 21 – vs. John I. Leonard, 7
Sept. 28 – BYE
Oct. 5 — *@ Santaluces, 7
Oct. 12 – *vs. Spanish River, 7
Oct. 19 — *@ Royal Palm Beach, 7
Oct. 26 – *vs. Dwyer, 7
Nov. 2 — *@ Atlantic, 7
Nov. 9 – vs. Palm Beach Gardens, 7

MARTIN COUNTY
Coach: Chuck Kenyon (seventh year)
District: 14-7A
Last year: 8-4 (reached regional semifinals)
Preseason: Aug. 24 – vs. John I. Leonard, 7
Aug. 31 – vs. South Fork, 7
Sept. 7 – vs. Vero Beach, 7
Sept. 14 — @ Melbourne-Eau Gallie, 7:30
Sept. 21 – vs. Clewiston, 7
Sept. 28 — @ Okeechobee, 7
Oct. 5 — *@ Port St. Lucie, 7
Oct. 12 – vs. Fort Pierce Westwood, 7
Oct. 19 — *@ Fort Pierce Central, 7
Oct. 26 – BYE
Nov. 2 – *vs. Viera, 7
Nov. 9 – @ Jensen Beach, 7

OKEECHOBEE
Coach: Chris Branham (first year)
District: 14-6A
Last year: 2-8
Preseason: Aug. 24 – @ John Carroll, 7
Aug. 31 – vs. Port St. Lucie, 7
Sept. 7 — @ Arcadia-DeSoto County, 7
Sept. 14 – vs. Centennial, 7
Sept. 21 — *@ Sebastian River, 7
Sept. 28 – vs. Martin County, 7
Oct. 5 — *@ Forest Hill, 7
Oct. 12 – BYE
Oct. 19 — *@ South Fork, 7
Oct. 26 – *vs. Palm Beach Lakes, 7
Nov. 2 – *vs. Olympic Heights, 7
Nov. 9 — @ Clewiston, 7:30

OLYMPIC HEIGHTS
Coach: Kevin Fleury (first year)
District: 14-6A
Last year: 3-7
Preseason: Aug. 24 — @ West Boca Raton, 7
Aug. 31 – vs. Lake Worth, 7
Sept. 7 — @ Suncoast, 7
Sept. 14 – vs. Spanish River
Sept. 21 – *vs. Palm Beach Lakes, 7
Sept. 28 — @ Boynton Beach, 7
Oct. 5 — *@ Sebastian River, 7
Oct. 12 – BYE
Oct. 18 – *vs. Forest Hill, 7
Oct. 26 – *vs. South Fork, 7
Nov. 2 — *@ Okeechobee, 7
Nov. 9 — @ Boca Raton, 7

PAHOKEE
Coach: Blaze Thompson (sixth year)
District: 7-3A
Last year: 2-8
Preseason: Aug. 24 — vs. Palm Beach Lakes, 7:30
Aug. 31 – vs. Royal Palm Beach, 7:30
Sept. 7 – *vs. Cardinal Newman, 7:30
Sept. 14 — @ Atlantic, 7
Sept. 21 — @ Inlet Grove, 7:30
Sept. 28 – *vs. American Heritage, 7:30
Oct. 5 — @ Seminole Ridge, 7:30
Oct. 12 — *@ Fort Lauderdale-Calvary Christian, 4
Oct. 19 – *vs. King’s Academy, 7:30
Oct. 26 – BYE
Nov. 2 – vs. Village Academy, 7:30
Nov. 9 – vs. Glades Central, 7:30

PALM BEACH CENTRAL
Coach: Rod Harris (fifth year)
District: 10-8A
Last year: 7-4 (reached regional quarterfinals)
Preseason: Aug. 23 – vs. Village Academy, 7
Aug. 31 – vs. Seminole Ridge, 7 (ppd.)
Sept. 7 – vs. Lake Worth, 7
Sept. 14 – vs. Palm Beach Gardens, 7
Sept. 21 — @ Royal Palm Beach, 7
Sept. 28 – vs. Wellington, 7
Oct. 5 — *@ Park Vista, 7
Oct. 12 — @ Jupiter, 7
Oct. 19 – BYE
Oct. 26 – *vs. John I. Leonard, 7
Nov. 2 – *@ Boca Raton, 7
Nov. 9 – @ Palm Beach Lakes, 7

PALM BEACH GARDENS
Coach: Rob Freeman (first year)
District: 9-8A
Last year: 9-3 (reached regional semifinals)
Preseason: Aug. 24 — @ Port St. Lucie, 7
Aug. 31 – vs. Palm Beach Lakes, 7
Sept. 7 — @ West Boca Raton, 7
Sept. 14 — @ Palm Beach Central, 7
Sept. 21 – *vs. Jupiter, 7
Sept. 28 — @ John I. Leonard, 7
Oct. 5 – BYE
Oct. 12 – vs. Boca Raton, 7
Oct. 19 – *vs. Seminole Ridge, 7
Oct. 26 – vs. Park Vista, 7
Nov. 2 — *@ Wellington, 7
Nov. 9 — @ Lake Worth, 7

PALM BEACH LAKES
Coach: Willie Snead (first year)
District: 14-6A
Last year: 2-8
Preseason: Aug. 24 — @ Pahokee, 7:30
Aug. 31 — @ Palm Beach Gardens, 7
Sept. 7 – vs. Santaluces, 7
Sept. 14 – vs. Park Vista, 7
Sept. 21 — *@ Olympic Heights, 7
Sept. 28 — @ Suncoast, 7
Oct. 5 – *vs. South Fork, 7
Oct. 12 – BYE
Oct. 19 – *vs. Sebastian River, 7
Oct. 26 — *@ Okeechobee, 7
Nov. 2 — *@ Forest Hill, 7
Nov. 9 – vs. Palm Beach Central, 7

PARK VISTA
Coach: Brian Dodds (seventh year)
District: 10-8A
Last year: 9-1 (reached regional quarterfinals)
Preseason: Aug. 24 — @ Lake Worth, 7
Aug. 31 – vs. Santaluces, 7
Sept. 7 — @ Seminole Ridge, 7:30
Sept. 14 — @ Palm Beach Lakes, 7
Sept. 21 – @ Glades Central, 7:30
Sept. 28 – vs. Jupiter, 7
Oct. 5 – *vs. Palm Beach Central, 7
Oct. 12 – BYE
Oct. 18 – *vs. Boca Raton, 7
Oct. 26 — @ Palm Beach Gardens, 7
Nov. 2 — *@ John I. Leonard, 7
Nov. 9 – vs. West Boca Raton, 7

POPE JOHN PAUL II
Coach: Matt Dillon (second year)
District: Southeastern Football Conference (independent)
Last year: 1-9
Preseason: Aug. 24 — @ Marathon, 7:30
Aug. 31 – vs. Miami-LaSalle, 7
Sept. 7 – *vs. Fort Lauderdale-Westminster Academy, 7
Sept. 14 — *@ Benjamin, 7
Sept. 21 – *vs. John Carroll, 7
Sept. 28 — *@ Fort Lauderdale-Pine Crest, 7
Oct. 5 – *vs. St. Andrew’s, 7
Oct. 12 — *@ Coral Springs Charter, 7
Oct. 19 — @ Miami-Florida Christian, 7:30
Oct. 26 — Southeastern Football Conference playoffs
Nov. 2 — Southeastern Football Conference playoffs
Nov. 9 – BYE

PORT ST. LUCIE
Coach: Hilary Poole (fourth year)
District: 12-7A
Last year: 6-3
Preseason: Aug. 24 – vs. Palm Beach Gardens, 7
Aug. 31 – @ Okeechobee, 7
Sept. 7 – @ South Fork, 7
Sept. 14 – vs. Jensen Beach, 7
Sept. 21 – vs. Palm Bay-Heritage, 7
Sept. 28 — BYE
Oct. 5 – *vs. Martin County, 7
Oct. 12 – @ Sebastian River, 7
Oct. 19 – *@ Viera, 7:30
Oct. 26 – BYE
Nov. 1 – *@ Fort Pierce Central, 7
Nov. 9 – @ Centennial, 7

ROYAL PALM BEACH
Coach: Willie Bueno (second year)
District: 13-7A
Last year: 7-4 (reached regional quarterfinal)
Preseason: Aug. 24 — @ Glades Central, 7:30
Aug. 31 – @ Pahokee, 7:30
Sept. 6 – @ John I. Leonard, 7
Sept. 14 – BYE
Sept. 21 – vs. Palm Beach Central, 7
Sept. 28 – *@ Santaluces, 7
Oct. 5 – *@ Spanish River, 7
Oct. 12 – *vs. West Boca Raton, 7
Oct. 19 – *vs. Lake Worth, 7
Oct. 26 – *@ Atlantic, 7
Nov. 2 – *vs. Dwyer, 7
Nov. 9 – vs. Seminole Ridge, 7

ST. ANDREW’S
Coach: Corey Riley (first year)
District: Southeastern Football Conference (independent)
Last year: 5-5
Preseason: Aug. 24 – Jamboree with Miami-LaSalle, Fort Myers-Gateway Charter, Miami-Ransom Everglades, 7
Aug. 30 – @ Miami-Florida Christian, 7
Sept. 7 – *@ Fort Lauderdale-Pine Crest, TBD
Sept. 14 – vs. Miami-Archbishop Curley, 7
Sept. 21 – *vs. Fort Lauderdale-Westminster Academy, 7
Sept. 28 – *vs. Coral Springs Charter, 7
Oct. 5 – *@ Pope John Paul II, 7
Oct. 12 – *@ John Carroll, 7
Oct. 19 – *vs. Benjamin, 7
Oct. 26 — Southeastern Football Conference playoffs
Nov. 2 — Southeastern Football Conference playoffs
Nov. 9 – BYE

SANTALUCES
Coach: Daryl Drinkwater (fourth year)
District: 13-7A
Last year: 2-8
Preseason: Aug. 24 – vs. Boynton Beach, 7
Aug. 31 – @ Park Vista, 7
Sept. 7 – @ Palm Beach Lakes, 7
Sept. 14 – BYE
Sept. 21 – *@ Atlantic, 7
Sept. 28 – *vs. Royal Palm Beach, 7
Oct. 5 – *vs. Lake Worth, 7
Oct. 12 – *@ Dwyer, 7
Oct. 19 – *@ Spanish River, 7
Oct. 26 – vs. Jupiter, 7
Nov. 1 – *vs. West Boca Raton, 7
Nov. 8 – @ Vero Beach, 7

SEMINOLE RIDGE
Coach: Matt Dickmann (eighth year)
District: 9-8A
Last year: 9-3 (reached regional semifinals)
Preseason: Aug. 24 — vs. South Plantation, 7
Aug. 31 – @ Palm Beach Central, 7 (ppd.)
Sept. 7 – vs. Park Vista, 7:30
Sept. 14 – vs. Dwyer, 7:30
Sept. 21 – *vs. Wellington, 7:30
Sept. 28 – BYE
Oct. 5 – vs. Pahokee, 7:30
Oct. 12 – @ John I. Leonard, 7
Oct. 19 – *@ Palm Beach Gardens, 7
Oct. 26 – @ Boca Raton, 7
Nov. 2 – *vs. Jupiter, 7:30
Nov. 9 – @ Royal Palm Beach, 7

SOUTH FORK
Coach: Dennis Lavelle (14th year)
District: 14-6A
Last year: 6-4 (reached regional quarterfinals)
Preseason: TBD
Aug. 31 – @ Martin County, 7
Sept. 7 – vs. Port St. Lucie, 7
Sept. 14 – BYE
Sept. 21 – *vs. Forest Hill, 7
Sept. 28 – vs. Jensen Beach, 7
Oct. 5 – *@ Palm Beach Lakes, 7
Oct. 12 – vs. Centennial, 7
Oct. 19 – *vs. Okeechobee, 7
Oct. 26 – *@ Olympic Heights, 7
Nov. 2 – *@ Sebastian River, 7
Nov. 9 – @ Glades Day, 7

SPANISH RIVER
Coach: Rod Payne (first year)
District: 13-7A
Last year: 4-6
Preseason: Aug. 23 – vs. Forest Hill, 7
Aug. 31 – vs. Suncoast, 7
Sept. 7 – @ Boynton Beach, 7
Sept. 14 – @ Olympic Heights, 7
Sept. 21 – *@ Dwyer, 7
Sept. 28 – *vs. Atlantic, 7
Oct. 5 – *vs. Royal Palm Beach, 7
Oct. 12 – *@ Lake Worth, 7
Oct. 19 – *vs. Santaluces, 7
Oct. 26 – *@ West Boca Raton, 7
Nov. 2 – vs. Cardinal Newman, 7
Nov. 9 – BYE

SUMMIT CHRISTIAN
Coach: Bill Caesar (third year)
District: 7-2A
Last year: 5-5
Preseason: Aug. 23 — @ Fort Lauderdale-Westminster Academy, 4
Aug. 31 — @ Forest Hill, 7
Sept. 7 – TBD
Sept. 14 — TBD
Sept. 22 – *vs. Village Academy, 7
Sept. 28 — *@ Jupiter Christian (Dwyer High), 7
Oct. 5 — BYE
Oct. 12 — @ Ormond Beach-Calvary Christian, 6
Oct. 19 – vs. Deerfield Beach-Zion Lutheran, 7
Oct. 26 — *@ Glades Day, 7
Nov. 2 – *@ Pompano Beach-Highlands Christian, 7
Nov. 9 – @ Pensacola-Pine Forest, 7

SUNCOAST
Coach: Jim Clark (first year)
District: 14-5A
Last year: 4-6
Preseason: Aug. 24 — @ Wellington, 7
Aug. 31 – @ Spanish River, 7
Sept. 7 – vs. Olympic Heights, 7
Sept. 14 – @ Cardinal Newman, 7
Sept. 21 – *vs. Boynton Beach, 7
Sept. 28 – vs. Palm Beach Lakes, 7
Oct. 5 – *@ Glades Central, 7:30
Oct. 12 – @ Inlet Grove, 7
Oct. 19 – BYE
Oct. 26 – *@ Fort Pierce Westwood, 7
Nov. 2 – *vs. Jensen Beach, 7
Nov. 9 – vs. John I. Leonard, 7

TREASURE COAST
Coach: Irvin Jones (third year)
District: 8-8A
Last year: 4-5
Preseason: Aug. 24 – @ Fort Pierce Central, 7
Aug. 31 — @ Village Academy, 7:30
Sept. 7 — @ Fort Pierce Westwood, 7
Sept. 13 — @ Mainland, 7
Sept. 21 – vs. Davie-University, 7
Sept. 28 – BYE
Oct. 5 – *vs. Centennial, 7
Oct. 12 – vs. Miami-Monsignor Pace, 7
Oct. 19 – BYE
Oct. 26 – TBD
Nov. 2 — *@ Vero Beach, 7
Nov. 9 – Melbourne-Palm Bay, 7

VILLAGE ACADEMY
Coach: Don Hanna (fourth year)
District: 7-2A
Last year: 7-3
Preseason: Aug. 23 — @ Palm Beach Central, 7
Aug. 31 – vs. Treasure Coast
Sept. 7 — @ Hollywood-Chaminade, 7
Sept. 14 – *vs. Pompano Beach-Highlands Christian, 7
Sept. 21 — *@ Summit Christian, 7
Sept. 28 – vs. Deerfield Beach-Zion Lutheran, 7
Oct. 5 – BYE
Oct. 12 — *@ Glades Day, 7
Oct. 19 – *vs. Coral Springs Christian, 7
Oct. 26 — *@ Jupiter Christian, 7 (at Dwyer High)
Nov. 2 — @ Pahokee, 7:30
Nov. 9 – vs. Holy Trinity, 7

WELLINGTON
Coach: Thomas Abel (first year)
District: 9-8A
Last year: 1-9
Preseason: Aug. 24 – vs. Suncoast, 7
Aug. 31 — @ Boynton Beach, 7
Sept. 7 – vs. Forest Hill, 7
Sept. 14 – vs. John I. Leonard, 7
Sept. 21 – *@ Seminole Ridge, 7
Sept. 28 — @ Palm Beach Central, 7
Oct. 5 – vs. Cardinal Newman, 7
Oct. 12 – BYE
Oct. 19 — *@ Jupiter, 7
Oct. 26 – @ Vero Beach, 7
Nov. 2 – *vs. Palm Beach Gardens, 7
Nov. 9 – @ Inlet Grove, 7

WEST BOCA RATON
Coach: Willie Dodaro (ninth year)
District: 13-7A
Last year: 3-7
Preseason: Aug 24 – vs. Olympic Heights, 7
Sept. 1 — @ Boca Raton, 7
Sept. 7 – vs. Palm Beach Gardens, 7
Sept. 14 — *@ Lake Worth, 7
Sept. 21 — @ Vero Beach, 7
Sept. 28 – *vs. Dwyer, 7
Oct. 5 – *vs. Atlantic, 7
Oct. 12 — *@ Royal Palm Beach, 7
Oct. 19 – BYE
Oct. 26 – *vs. Spanish River, 7
Nov. 2 — *@ Santaluces, 7
Nov. 9 — @ Park Vista, 7

0 comments

Trackbacks

  1. […] 2012 high school football schedules for Palm Beach County, Treasure Coast July 20th, 2012 | Author: Webmaster a.ppLink:link,a.ppLink:visited {letter-spacing: normal !important; line-height:normal !important; font-size:9px !important; font-weight:bold !important; color:#000000 !important; text-decoration:none !important; border:none !important; font-family:Arial !important; background-color:transparent !important;} a.ppLink:hover,a.ppLink:active {letter-spacing: normal !important; line-height:normal !important; font-size:9px !important; font-weight:bold !important; color:#000000 !important; text-decoration:underline !important; border:none !important; font-family:Arial !important; background-color:transparent !important;} a.ppLink1:link,a.ppLink1:visited,a.ppLink1:hover,a.ppLink1:active {letter-spacing: normal !important; line-height:normal !important; font-size:14px !important; font-weight:bold !important; color:#000000 !important; text-decoration:underline !important; border:none !important; font-family:Arial !important; background-color:transparent !important;} hopfeed_template='';hopfeed_align='LEFT';hopfeed_type='IFRAME';hopfeed_affiliate_tid='RCG-Ad-Viewer';hopfeed_affiliate='anet106';hopfeed_height='60';hopfeed_width='468';hopfeed_rows='1';hopfeed_cols='2';hopfeed_cellpadding='5';hopfeed_fill_slots='true';hopfeed_font='Verdana, Arial, Helvetica, Sans Serif';hopfeed_font_size='9pt';hopfeed_font_color='000000';hopfeed_border_color='FFFFFF';hopfeed_link_font_color='0a670a';hopfeed_link_font_hover_color='e72508';hopfeed_background_color='FFFFFF';hopfeed_keywords='Football, Soccer, Baseball, Golf, Individual Sports, Running.';hopfeed_path='http://anet106.hopfeed.com';hopfeed_link_target='_blank';RoboCashGenerator.com2012 high school football schedules for Palm Beach County, Treasure Coast If you're an unaffiliated fan of Palm Beach County high school football, which game do you attend on Aug. 31? There's two top-shelf options: American Heritage hosts Atlantic, Dwyer welcomes Glades Central. Then there's a big Palm Beach Central-Seminole … Read more on Palm Beach Post (blog) […]

  2. […] 2012 high school football schedules for Palm Beach County, Treasure Coast If you're an unaffiliated fan of Palm Beach County high school football, which game do you attend on Aug. 31? There's two top-shelf options: American Heritage hosts Atlantic, Dwyer welcomes Glades Central. Then there's a big Palm Beach Central-Seminole … Read more on Palm Beach Post (blog) […]

  3. […] welcomes Glades Central. Then there's a big Palm Beach Central-Seminole … Read more on Palm Beach Post (blog) Football, Lastest, […]

  4. […] 2012 high school football schedules for Palm Beach County, Treasure Coast … normal !important; line-height:normal !important; font-size:9px !important; font-weight:bold !important; color:#000000 !important; text-decoration:none !important; border:none !important; font-family:Arial !important; background-color:transparent … Read more on Palm Beach Post (blog) […]