Posted: 2:07 pm Monday, April 1st, 2013

Softball: American Heritage carrying area flag in statewide Miracle Sports rankings 

By Jeff Greer

Only defending Class 3A state champ American Heritage was in the Miracle Sports statewide softball rankings ahead of this past weekend’s action.

Miracle Sports put out its rankings over the weekend, without including the results of the prestigious Kissimmee Klassic weekend tournament, and will update them earlier than usual this week to reflect that tournament and several other weekend events. But for now, these are our state rankings.

Local teams are bolded. American Heritage is the only area squad in the all-class top 10. Several area powers rate in the Class 8A poll, and some other familiar faces are in the other Top 10s.

Florida All Class Poll
1. Pembroke Pines 6A
2. American Heritage 5A
3. Bartow 7A
4. Creekside 5A
5. Hagerty 8A
6. Niceville 6A
7. North Marion 5A
8. Bishop Snyder 3A
9. American Heritage 3A
10. Bradford 4A

Class A
1. Lafayette 11-3
2. The Villages 18-2
3. Liberty 14-3
4. Baldwin 13-3
5. Port St. Joe 8-3
6. Northview 4-0
7. Union County 10-4
8. Trenton 9-2
9. Taylor 5-2
10. Holmes Co 5-3
Also Receiving Votes
Bell 7-7
Sneads 9-2
Graceville 3-5
Melody Chr 7-2
Jay 9-4
Dixie Co 7-5
Wewahitchka 2-4
Baker 14-5
Vernon 10-2

Class 2A
1. Canterbury 11-6
2. Pine Castle Christian 8-5
3. Grandview Prep 4-4
4. Foundation Acad 13-3
5. Southwest Florida Chr 8-5
6. Aucilla Chr 8-3
7. Hernando Chr 10-1
8. Academy at the Lakes 6-3
9. Glades Day 5-4
10. Wellington Chr 9-4
Also Receiving Votes
Princeton Chr 10-1
Sarasota Chr 5-3
All Saints 4-3
Mater Acad 6-3
Munroe 6-3

Class 3A
1. Bishop Snyder 17-3
2. American Heritage 13-3
3. Westminster Chr 14-4
4. P. K. Yonge 13-2
5. McKeel Academy 11-2
6. University Chr (Jax) 9-5
7. Montverde 13-6
8. Trinity Chr (Palm Beach) 10-1
9. King’s Acad 11-5
10. Windermere Prep 11-7
Also Receiving Votes
Calvary Chr (Ft Laud) 11-4
Highlands 10-6
Bradenton Chr 8-4
Lakeland Chr 10-4
St. Petersburg Cath 7-1
First Acad 9-5
Mount Dora Bible 6-7
Sefner Chr 9-3
Master’s Acad (Oviedo) 5-2
North Florida Christian 4-2
John Carroll 11-5

Class 4A
1. Bradford 14-0
2. Gulliver Prep 10-2
3. Bishop Verot 16-2
4. Coral Springs Charter 14-1
5. Marianna 9-1
6. Cocoa Beach 16-2
7. Astronaut 11-2
8. Lincoln Park Acad 12-3
9. Acad of the Holy Name 12-2
10. Mount Dora 12-3
Also Receiving Votes
Santa Fe 13-7
University School of NSU 7-4
Jacksonville Bolles 9-6
Tampa Cath 12-8
Mater Lakes 13-5
Keystone Hts 3-2
Yulee 5-7

Class 5A
1. Plantation American Heritage 16-1
2. Creekside 14-1
3. North Marion 14-1
4. Lemon Bay 12-2
5. Ponte Vedra 12-3
6. Baker Co 15-1
7. Gulf 13-1
8. Belleview 13-5
9. Bartram Trail 15-4
10. Hernando 11-2
Also Receiving Votes
Titusville 10-4
Lakewood 10-1
Zephyrhills 11-3
Auburndale 7-4
Bishop Kenny 10-5
North Ft Myers 10-5
West Florida 5-2
Eustis 8-3
Wakulla 7-4
Pompano Beach 7-2
Tavares 14-3
Rutherford 4-1
Arnold 6-3

Class 6A
1. Pembroke Pines 9-0
2. Niceville 13-1
3. Strawberry Crest 11-1
4. River Ridge 17-1
5. Barron Collier 13-3
6. Lake City Columbia 15-3
7. Naples 11-2
8. Tate 14-3
9. Melbourne 14-4
10. Pace 13-2
Also Receiving Votes
St. Augustine 16-4
Atlantic Coast 12-4
Mosley 10-4
Deltona 11-3
Navarre 10-3
Archbishop McCarthy 9-5
Oakleaf 12-8
Springstead 9-3
Citrus 9-4
Ft Myers 12-5
Lakewood Ranch 5-3
Gulf Coast 8-2
Ida Baker 8-3

Class 7A
1. Bartow 13-1
2. Lake Howell 15-1
3. Osceola (Kiss) 16-2
4. Chiles 14-3
5. Harmony 15-2
6. Countryside 15-1
7. Lake Region 12-2
8. Braden River 13-3
9. Freedom 11-1
10. Viera 17-2
Also Receiving Votes
Tate 14-3
Chamberlain 10-4
West Boca 15-5
Seminole 13-3
St Thomas Aquinas 9-3
George Jenkins 9-5
East Ridge 13-4
Monarch 12-2
First Coast 11-6
Steinbrenner 9-5
Ocala Forest 11-3
Winter Springs 11-5
St Cloud 9-3
Tallahassee Lincoln 13-4

Class 8A
1. Hagerty 19-1
2. Timber Creek 15-4
3. Palm Harbor University 15-3
4. Palm Beach Gardens 11-6
5. Park Vista 16-4
6. Jupiter 16-4

7. Durant 12-5
8. Sandalwood 14-3
9. Newsome 9-3
10. West Orange 11-3
Also Receiving Votes
Olympia 14-3
Coral Reef 10-1
American 12-2
Spruce Creek 12-4
Plant 13-7
Bloomingdale 11-5
Cypress Bay 10-2
Wharton 8-3
Boone 10-5
South Dade 9-5
Lake Brantley 13-3
Vero Beach 13-5
Palmetto 9-4
Douglas 11-5
Taravella 10-1
Wellington 10-4
Miami Springs 11-2
East Lake 14-6
Sarasota Riverview 8-3