Posted: 2:32 pm Tuesday, January 7th, 2014

Suncoast 4th in boys state hoops rankings 

By Jodie Wagner

Suncoast High School is No. 4 in the boys Class 5A state basketball poll as ranked by the Florida Association of Basketball Coaches and Source Hoops. The Chargers (12-2) join three other area teams in this week’s state poll.

Lake Worth Christian (13-2) is 4th in the Class 3A poll, Dwyer (13-1) is 5th in the Class 7A poll and Palm Beach Lakes (9-4) is 6th in the Class 7A poll.

The state rankings are below. Local teams are highlighted in bold.

CLASS 8A
1.  Orlando Evans (12-4)
2.  Orlando Oak Ridge (8-6)
3.  Tampa Wharton (12-2)
4.  St. Petersburg (11-1)
5.  Orlando Dr. Phillips (11-2)
6.  Winter Park (15-2)
7.  Port Orange Spruce Creek (11-5)
8.  South Miami (11-3)
9.  Coral Gables (12-3)
10.  Coral Springs (9-3)

CLASS 7A
1.  Pompano Beach Blanche Ely (13-1)
2.  Wekiva (12-3)
3.  Lauderdale Lakes Boyd Anderson (10-3)
4.  Oviedo (14-2)
5.  Palm Beach Gardens Dwyer (13-1)
6.  West Palm Beach Lakes (9-4)
7.  Palmetto (12-1)
8.  Gibsonton East Bay (12-2)
9.  Crestview (13-2)
10. Lakeland Kathleen (12-2)

CLASS 6A
1.  Lake Minneola (15-1)
2.  Miami Norland (9-4)
3.  Pembroke Pines Charter (10-2)
4.  Largo (11-1)
5.  Jacksonville Ed White (12-2)
6.  Hialeah Gardens Mater Academy (11-4)
7.  Orlando Edgewater (10-4)
8.  Gainesville (11-4)
9.  New Port Richey Mitchell (13-1)
10. Deltona (12-5)

CLASS 5A
1.  Plantation American Heritage (12-2)
2.  Ft. Lauderdale Cardinal Gibbons (13-3)
3.  Ft. Lauderdale Dillard (12-3)
4.  Riviera Beach Suncoast (12-2)
5.  St. Petersburg Gibbs (11-2)
6.  Jacksonville Bishop Kenny (13-3)
7.  Tarpon Springs (15-2)
8.  Panama City Bay (12-3)
9.  Cape Coral Mariner (11-3)
10.  Brooksville Nature Coast Tech (12-3)

CLASS 4A
1.  Tampa Berkeley Prep (14-1)
2.  Villages Charter (16-0)
3.  Orlando Lake Highland Prep (13-3)
4.  Marianna (15-0)
5.  Melbourne Holy Trinity (15-1)
6.  Jacksonville Ribault (15-1)
7.  Coconut Creek North Broward Prep (9-2)
8.  Naples Community School (15-0)
9.  Jacksonville Bolles (15-0)
10.  Jacksonville Raines (12-2)

CLASS 3A
1.  Jacksonville Providence (12-2)
2.  Weston Sagemont (17-0)
3.  Melbourne Florida Air (13-0)
4.  Lake Worth Christian (13-2)
5.  Tampa Prep (12-2)
6.  Orlando First Academy (10-4)
7.  Windermere Prep (13-4)
8.  Daytona Beach Father Lopez (9-6)
9.  Naples First Baptist Academy (12-5)
10.  St. Petersburg Shorecrest Prep (9-3)

CLASS 2A
1.  Orlando Christian Prep (14-0)
2.  Orlando Faith Christian (11-3)
3.  Jacksonville North FL Educational (6-4)
4.  Tallahassee Florida A&M DRS (7-5)
5.  Deerfield Beach Zion Lutheran (10-6)
6.  Tampa Cambridge Christian (10-2)
7.  Leesburg First Academy (9-0)
8.  Tampa Bayshore Christian (11-1)
9.  Gonzalez Escambia Charter (12-4)
10.  Lake Wales Vanguard (5-1)

CLASS 1A
1.  Malone (16-3)
2.  Chipley (8-1)
3.  Paxton (14-2)
4.  Chiefland (12-0)
5.  Greensboro West Gadsden (5-1)
6.  Hawthorne (13-3)
7.  Hamilton County (9-4)
8.  Wildwood (10-4)
9.  Live Oak Melody Christian Academy (8-3)
10.  Altha (10-2)