Posted: 2:51 pm Tuesday, March 11th, 2014

Softball: PB Gardens, Park Vista, Jupiter ranked in 8A state poll 

By Jodie Wagner

Five Palm Beach County teams are ranked among the top 10 in the Miracle Sports Class 8A state softball poll, with Palm Beach Gardens, Park Vista and Jupiter leading the way at Nos. 3, 4 and 5, respectively.

Spanish River is ranked seventh and Wellington is No. 8, with Boca Raton and Treasure Coast receiving honorable mention status.

In other classes, American Heritage is No. 7 and Lincoln Park Academy is No. 8 in Class 4A, Trinity Christian is No. 2 in Class 3A and Boca Raton Christian is No. 5 in Class 2A.

Here is the complete poll, with local teams in bold. Records are through Monday.

CLASS 8A

1. Oviedo Hagerty 12-0

2. Miami Coral Reef 7-1

3. Palm Beach Gardens 9-1

4. Park Vista 13-1

5. Jupiter 11-1

6. Cooper City 7-1

7. Spanish River 9-1

8. Wellington 7-2

9. West Orange 8-2

10. Weston Cypress Bay 7-3

Honorable mention: Boca Raton 8-2; Apopka 8-2; Miramar 12-1; Treasure Coast 8-1; Hialeah 6-1; Palm Harbor University 8-2; Jacksonville Mandarin 8-2

CLASS 7A

1. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas 9-0

2. Harmony 11-0

3. Tate 9-1

4. Bartow 9-1

5. Melbourne  9-0

6. Niceville 10-1

7. Sarasota 7-0

8. Clermont East Ridge 10-2

9. Dover Strawberry Crest 8-1

10. Kissimmee Osceola 7-1

Honorable mention: St. Cloud 6-2; Tallahassee Chiles 12-3; Dwyer 7-3; Navarre 11-3; Lake Nona 9-3; Tallahassee Lincoln 11-4; Hialeah American 8-1; Coconut Creek Monarch 9-2

CLASS 6A

1. Columbia 10-0

2. Barron Collier 8-1

3. Naples 10-0

4. Lake Region 10-2

5. Auburndale 8-2

6. Lake Wales 9-2

7. Ocala Forest 11-0

8. Doral Academy 9-2

9. Jacksonville Creekside 9-2

10. Pembroke Pines Charter 9-2

Honorable mention: Venice 11-2; North Fort Myers 10-1; New Port Richey Mitchell 12-0; Jacksonville Bartram Trail 6-1; Orlando East River 9-2-1

CLASS 5A

1. Ponte Vedra 11-0

2. Plantation American Heritage 9-1

3. New Port Richey River Ridge 9-0

4. Bradenton Bayshore 12-0

5. Baker County 9-1

6. Nature Coast 8-0

7. Citrus 8-1

8. Hernando 8-1

9. Clay 9-3

10. Suwannee 10-3

Honorable mention: Belleview 6-2; Gulf 9-1; Eustis 7-4; Dunnellon 7-4

CLASS 4A

1. P.K. Yonge 11-0

2. Gulliver Prep 5-1

3. Titusville Astronaut 10-0

4. Bradford 7-2

5. West Florida 7-0

6. Coral Springs Charter 12-2

7. Boca/Delray American Heritage 8-3

8. Fort Pierce Lincoln Park 9-1

9. Montverde Academy 9-3

10. South Sumter 7-1

Honorable mention: Fort Myers Bishop Verto 8-3; Chaminade Madonna 12-3; Winter Park Trinity Prep 8-2; Lake Highland Prep 7-2

CLASS 3A

1. Westminster Christian 8-3

2. Lake Worth Trinity Christian 8-1

3. Rocky Bayou Christian 7-1

4. Melbourne Central Catholic 7-0

5. St. Petersburg Admiral Farragut 6-1

6. Seffner Christian 8-1

7. Tallahassee North Florida Christian 9-2

8. Tampa Carrollwood Day 6-2

9. Mount Dora Bible 8-2-1

10. Orlando First Academy 7-3

Honorable mention: Lakeland Christian 8-2; Windermere Prep 8-3

CLASS 2A

1. St. Petersburg Canterbury 6-2

2. Monticello Aucilla Christian 8-1

3. Academy at the Lakes 8-2

4. Central Florida Christian 10-2

5. Boca Raton Christian 8-2

6. Orlando Christian Prep 4-1

7. Seven Rivers Christian 6-2

8. Tampa Cambridge Christian 6-4

9. Quincy Munroe 5-4

10. Southwest Florida Christian 5-5

CLASS 1A

1. Jay 9-0

2. Dixie County 10-0

3. Sneads 11-2

4. Lafayette 9-6

5. Vernon 8-2

6. Chiefland 7-1

7. Wewahitchka 9-4

8. Chipley 7-4

9. Port St. Joe 8-4

10. Bell 7-5

Honorable mention: Trenton 8-3; Melody Christian 6-2; Williston 7-5; South Walton 5-3