Posted: 12:20 pm Monday, March 31st, 2014

Track and Field Honor Roll for March 31, 2014 

By Anthony Chiang

With the Palm Beach County Track and Field Championships coming up this week, we decided it was a good time to gather the county’s best boys and girls track and field performances of the season.

Just a reminder, the county championships field events are scheduled to begin at 4:30 p.m. on Wednesday at Park Vista. The meet’s running events will begin at 5 p.m. on Thursday at Cardinal Newman.

Please report corrections and updates to achiang@pbpost.com.

BOYS

110 hurdles: 13.89 — Jonathan Hayden, Palm Beach Lakes; 14.78 — Markivous Brown, Palm Beach Lakes.

300 hurdles: 37.58 — Jonathan Hayden, Palm Beach Lakes; 39.23 — Desir Stein, Royal Palm Beach; 40.07 — Randy Raymond, Suncoast.

100: 10.74 — Chedlin Sagesse, Santaluces; 10.79 — Darrian Josey, Boynton Beach; 10.90 — Ed’treon Wilcox, Glades Central.

200: 21.72 — Alon Sims, Royal Palm Beach.

400: 49.35 — Alon Sims, Royal Palm Beach; 49.49 — Hilton Mcclain, Royal Palm Beach.

400 relay: 41.23 — American Heritage; 42.11 — Glades Central; 42.72 — Santaluces.

800: 1:59.11 — Tyler McGrath, Royal Palm Beach.

1,600: 4:28.80 — Luis Nieves, Boynton Beach.

1,600 relay: 3:28.65 — Boca Raton; 3:28.85 — Royal Palm Beach.

3,200: 9:53.08 — Michael Sonderegger, Park Vista; 9:55.33 — Ilio Sanchez, John I. Leonard.

3,200 relay: 8:02.04 — Royal Palm Beach, 8:19.36 — Boca Raton; 8:22.00 — Park Vista.

Discus: 145-0 — Brian Rattery, Palm Beach Lakes.

Shot put: 49-6 — Jarvis Philibert, Glades Central; 49-5.5 — Aaron Brown, Royal Palm Beach; 48-5 — Jacoby Blackmon, Glades Central; 48-3 — John Taylor, Park Vista.

Long jump: 22-9 — Chedlin Sagesse, Santaluces.

Triple jump: 46-5 — Max Wulff, Benjamin; 45-7 — Richard Thompson, Olympic Heights; 45-3 — Alon Sims, Royal Palm Beach.

High jump: 6-5 — Collin Gray, Boca Raton Christian; 6-4 — Jeremiah Lafrance, Royal Palm Beach; 6-4 — Jason Saintiziare, Park Vista.

Pole vault: 14-0 — Collin Dwyer, Park Vista; 13-6 — Ivan Piccioni, Suncoast.

GIRLS

110 hurdles: 14.36 — Stacey Destin, Santaluces; 14.36 — Bianca Joseph, Suncoast; 14.99 — Gina Louis, Palm Beach Lakes; 15.43 — Ivana Ford, Lake Worth.

300 hurdles: 44.22 — Gina Louis, Palm Beach Lakes; 45.13 — Stacey Destin, Santaluces; 45.81 — Paloma Feliciano, Royal Palm Beach; 45.82 — Bianca Joseph, Suncoast; 46.56 — Mckoya Banton, Palm Beach Lakes.

100: 11.95 — Erin Ford, Royal Palm Beach; 12.32 — Jatorria Mcgirt, Palm Beach Central.

200: 24.00 — Erin Ford, Royal Palm Beach; 25.30 — Karimah Davis, Palm Beach Central; 25.63 — Paloma Feliciano, Royal Palm Beach.

400: 57.62 — Erin Ford, Royal Palm Beach; 57.66 — Karimah Davis, Palm Beach Central.

400 relay: 49.07 — Palm Beach Central; 49.51 — Palm Beach Lakes; 49.77 — Lake Worth.

800: 2:19.38 — Arion Span, Royal Palm Beach.

1,600: 5:26.52 — Gabby Nixdorf, Suncoast.

1,600 relay: 3:59.54 — Royal Palm Beach.

3,200: 11:55.69 — Courteney Zboyan, Jupiter; 12:02.95 — Gabby Nixdorf, Suncoast.

3,200 relay: 9:55.12 — Royal Palm Beach; 10:06.46 — Suncoast.

Discus: 91-1 — Elza Camile, Glades Central.

Shot put: 34-2 — Japrincess Ford, Royal Palm Beach.

Long jump: 18-4.5 — Stacey Destin, Santaluces.

Triple jump: 37-7.5 — Stacey Destin, Santaluces; 36-11 — Emma Freeman, Palm Beach Lakes; 36-3 — Cori Bond, Dwyer; 36-1.25 — Emoni Freeman, Palm Beach Lakes; 35-5 — Sarah Olson, Park Vista.

High jump: 6-0 — Stacey Destin, Santaluces; 5-6 — Michelle Klien, Park Vista; 5-4 — Ivana Ford, Lake Worth; 5-2 — Hannah Cogsil, Benjamin.

Pole vault: 11-1 — Jenna Meyers-Sinett, Dreyfoos; 10-3 — Cameron Heath, Wellington.