Posted: 9:42 am Tuesday, April 8th, 2014

Softball: Inside the district tournaments 

By Jodie Wagner

District competition begins Monday for softball, and there are plenty of intriguing matchups to look forward to.

The top two schools from each district tournament will move on to the regional quarterfinals April 23-24. The state championship series is scheduled for May 7-10 at Historic Dodgertown in Vero Beach.

Here is our breakdown of the area’s district tournaments:

District 9-8A
Favorite: Jupiter Contenders: Wellington, Palm Beach Gardens, Palm Beach Central, Seminole Ridge
Prediction: Jupiter over Wellington in the final
All games at Palm Beach Gardens
Tuesday
(4) Palm Beach Central vs. (5) Seminole Ridge, 7 p.m.
Wednesday
Seminole Ridge/Palm Beach Central winner vs. Jupiter (1), 5 p.m.
Palm Beach Gardens (3) vs. Wellington (2), 7 p.m.
Friday
Championship game, 7 p.m.
District 10-8A
Favorite: Park Vista Contenders: Spanish River, Boca Raton
Prediction: Park Vista over Spanish River in the final.
All games at John I. Leonard
Monday
(4) Santaluces vs. (5) John I. Leonard, 6 p.m.
Tuesday
(2) Spanish River vs. (3) Boca Raton, 4:30 p.m.
(1) Park Vista vs. Santaluces/John I. Leonard winner, 7 p.m.
Thursday
Championship game, 7 p.m.
District 12-7A
Favorite: Melbourne Contenders: Viera, Martin County
Prediction: Melbourne over Viera in the final
All games at Melbourne
Tuesday
(2) Viera vs. (3) Martin County, 4:30 p.m.
(1) Melbourne vs. (4) Sebastian River, 7 p.m.
Thursday
Championship game, 7 p.m.
District 13-7A
Favorite: West Boca Contenders: Dwyer, Royal Palm Beach
Prediction: West Boca over Dwyer in the final
All games at Ferrin Park, Royal Palm Beach
Monday
(1) West Boca vs. (8) Palm Beach Lakes, 5 p.m.
(3) Royal Palm Beach vs. (6) Olympic Heights, 5 p.m.
(4) Forest Hill vs. (5) Atlantic, 7 p.m.
(2) Dwyer vs. (7) Lake Worth, 7 p.m.
Tuesday
West Boca/Palm Beach Lakes winner vs. Royal Palm Beach/Olympic Heights winner, 5 p.m.
Forest Hill/Atlantic winner vs. Dwyer/Lake Worth winner, 7 p.m.
Thursday
Championship game, 6 p.m.
District 13-6A
Favorite: Jensen Beach Contenders: Okeechobee, South Fork
Prediction: Jensen Beach over South Fork in the final.
All games at Jensen Beach
Tuesday
(4) Port St. Lucie vs. (5) Fort Pierce Westwood, 6 p.m.
Wednesday
(2) Okeechobee vs. (3) South Fork, 5 p.m.
(1) Jensen Beach vs. Port St. Lucie/Fort Pierce Westwood winner, 7 p.m.
Thursday
Championship game, 7 p.m.
District 14-6A
Favorite: Pembroke Pines Charter Contenders: Stranahan, Boynton Beach
Prediction: Pembroke Pines Charter over Stranahan in the final
All games at Pembroke Pines Charter
Tuesday
(2) Stranahan vs. (3) Boynton Beach, 6:30 p.m.
Thursday
(1) Pembroke Pines Charter vs. Stranahan/Boynton Beach winner, 6:30 p.m.
District 15-5A
Favorite: Suncoast Contenders: Bayside, Palm Bay
Prediction: Suncoast over Bayside in the final
All games at Palm Bay
Monday
(2) Bayside vs. (3) Palm Bay, 6 p.m.
Wednesday
(1) Suncoast vs. Bayside/Palm Bay winner, 6 p.m.
District 12-4A
Favorite: Lincoln Park Academy Contenders: Clewiston
Prediction: Lincoln Park Academy over Clewiston in the final
Monday
(1) Lincoln Park Academy vs. (4) Pahokee, 7 p.m., at Lawnwood Stadium, Fort Pierce
(2) Clewiston vs. (3) Glades Central, 7 p.m. at Clewiston
Thursday
Championship game, 7 p.m., at Clewiston
District 13-4A
Favorite: American Heritage Contenders: King’s Academy, Pope John Paul II
Prediction: American Heritage over King’s Academy in the final
All games at American Heritage
Monday
(4) Cardinal Newman vs. (5) St. Andrew’s, 4 p.m.
Tuesday
(2) King’s Academy vs. (3) Pope John Paul II, 4 p.m.
(1) American Heritage vs Cardinal Newman/Pope John Paul II winner, 7 p.m.
Wednesday
Championship game, 7 p.m.
District 13-3A
Favorite: Trinity Christian Contenders: Lake Worth Christian, Jupiter Christian
Prediction: Trinity Christian over Lake Worth Christian in the final
All games at Lake Worth Christian
Monday
(1) Trinity Christian vs. (4) Oxbridge Academy, 2 p.m.
(2) Lake Worth Christian vs. (3) Jupiter Christian, 4 p.m.
Wednesday
Championship game, 4 p.m.
District 12-2A
Favorite: Glades Day Contenders: Berean Christian, Wellington Christian
Prediction: Glades Day over Berean Christian in the final
All games at Seminole Palms Park, Royal Palm Beach
Tuesday
(2) Berean Christian vs. (3) Wellington Christian, 3:30 p.m.
Thursday
(1) Glades Day vs. Berean Christian/Wellington Christian winner, 3:30 p.m.
District 13-2A
Favorite: Grandview Prep Contenders: Boca Christian
Prediction: Boca Raton Christian over Grandview Prep in the final
All games at Zion Lutheran
Monday
(2) Boca Raton Christian vs. (3) Zion Lutheran, 4 p.m.
Tuesday
(1) Grandview Prep vs. Boca Raton Christian/Zion Lutheran winner, 4 p.m.