Posted: 12:36 pm Thursday, May 8th, 2014

Track and Field Honor Roll for May, 8, 2014 

By Anthony Chiang

The track season is over, so it’s time to put out one more track honor roll.

Palm Beach Lakes seniors Markivous Brown, left, and Jonathan Hayden, right, are among the best hurdlers in the county. (Photo by Richard Graulich)

Here are the county’s best boys and girls track and field performances of the season. The ones that have been added this week are highlighted in bold.

Please report corrections and updates to achiang@pbpost.com.

BOYS

110 hurdles: 13.88 — Jonathan Hayden, Palm Beach Lakes; 14.40 — Markivous Brown, Palm Beach Lakes.

300 hurdles: 37.58 — Jonathan Hayden, Palm Beach Lakes; 39.05 — Desir Stein, Royal Palm Beach; 39.44 — Markivous Brown, Palm Beach Lakes; 39.59 — Randy Raymond, Suncoast.

100: 10.74 — Chedlin Sagesse, Santaluces; 10.79 — Darrian Josey, Boynton Beach; 10.79 — Ed’treon Wilcox, Glades Central.

200: 21.66 — Alon Sims, Royal Palm Beach; 21.73 — Chedlin Sagesse, Santaluces; 21.92 — Markeith Dokes, Jupiter; 22.08 — Ed’treon Wilcox, Glades Central.

400: 49.35 — Alon Sims, Royal Palm Beach; 49.49 — Hilton Mcclain, Royal Palm Beach; 49.57 — Markeith Dokes, Jupiter; 49.76 — Racaris Smith, Lake Worth.

400 relay: 41.23 — American Heritage; 41.65 — Glades Central; 42.08 — Santaluces; 42.18 — Pahokee.

800: 1:57.57 — Luis Nieves, Boynton Beach; 1:58.66 — Max Mccabe, Boca Raton; 1:58.80 — Tyler McGrath, Royal Palm Beach.

1,600: 4:28.80 — Luis Nieves, Boynton Beach; 4:31.22 — Michael Sonderegger, Park Vista.

1,600 relay: 3:23.30 — Royal Palm Beach; 3:24.16 — Lake Worth; 3:24.22, Glades Central.

3,200: 9:32.93 — Nic Jacobsen, St. Andrew’s; 9:46.11 — Ilio Sanchez, John I. Leonard; 9:47.81 — Sam Geiman, Suncoast.

3,200 relay: 8:02.04 — Royal Palm Beach, 8:12.65 — Boca Raton; 8:13.99 — Park Vista.

Discus: 145-0 — Brian Rattery, Palm Beach Lakes.

Shot put: 50-5 — Jacoby Blackmon, Glades Central; 50-3 — Jarvis Philibert, Glades Central; 49-5.5 — Aaron Brown, Royal Palm Beach; 48-3 — John Taylor, Park Vista.

Long jump: 23-10.5 — Chedlin Sagesse, Santaluces; 22-8 — Jerry Jones, Glades Central; 22-6 — Jay Hopson, Pahokee.

Triple jump: 46-5.5 — Alon Sims, Royal Palm Beach; 46-5 — Max Wulff, Benjamin; 45-7 — Richard Thompson, Olympic Heights.

High jump: 6-5 — Collin Gray, Boca Raton Christian; 6-4 — Jeremiah Lafrance, Royal Palm Beach; 6-4 — Jason Saintiziare, Park Vista; 6-4 — Brett Burgess, Spanish River.

Pole vault: 14-0 — Collin Dwyer, Park Vista; 14-0 — Ivan Piccioni, Suncoast.

GIRLS

100 hurdles: 14.36 — Stacey Destin, Santaluces; 14.36 — Bianca Joseph, Suncoast; 14.74 — Gina Louis, Palm Beach Lakes.

300 hurdles: 43.20 — Stacey Destin, Santaluces; 43.26 — Gina Louis, Palm Beach Lakes; 44.63 — Paloma Feliciano, Royal Palm Beach; 45.82 — Bianca Joseph, Suncoast; 46.42 — Naudia Stancil — Lake Worth.

100: 11.95 — Erin Ford, Royal Palm Beach; 12.14 — Jatorria Mcgirt, Palm Beach Central; 12.19 — Sarah Collins, King’s Academy.

200: 23.86 — Erin Ford, Royal Palm Beach; 24.59 — Jatorria Mcgirt, Palm Beach Central; 24.74 — Karimah Davis, Palm Beach Central.

400: 54.65 — Erin Ford, Royal Palm Beach; 55.48 — Karimah Davis, Palm Beach Central; 57.46 — Maddie Beaubien, Wellington.

400 relay: 48.46 — Lake Worth; 49.02 — Palm Beach Central; 49.22 — Palm Beach Lakes.

800: 2:13.41 — Maddie Beaubien, Wellington; 2:18.61 — Arion Span, Royal Palm Beach.

1,600: 5:18.45 — Annie Allmark, Suncoast; 5:21.26 — Ann Vallace, Dwyer; 5:22.82 — Brooke Mucino, Wellington.

1,600 relay: 3:54.34 — Royal Palm Beach; 3:56.34 — Palm Beach Lakes.

3,200: 11:29.79 — Amber Pearce, Jupiter; 11:53.99 — Olivia Nicholson, Boca Raton.

3,200 relay: 9:50.25 — Royal Palm Beach; 9:55.12 — Wellington.

Discus: 102-5 — Simone Williams, Wellington; 101-6 — Japrincess Ford, Royal Palm Beach.

Shot put: 34-7 — Crystal Ventura, Royal Palm Beach; 34-3 — Jshanna Perry, Royal Palm Beach; 34-2 — Japrincess Ford, Royal Palm Beach.

Long jump: 18-10.75 — Stacey Destin, Santaluces; 18-1 — Danielle Livingstone, Seminole Ridge.

Triple jump: 37-7.5 — Stacey Destin, Santaluces; 36-11 — Emma Freeman, Palm Beach Lakes; 36-8 — Emoni Freeman, Palm Beach Lakes; 36-4 — Markeria Brown, Palm Beach Central; 36-3 — Cori Bond, Dwyer.

High jump: 6-0 — Stacey Destin, Santaluces; 5-6 — Michelle Klien, Park Vista; 5-4 — Ivana Ford, Lake Worth; 5-4 — Hannah Cogsil, Benjamin; 5-4 — Idalis Fisher, Boynton Beach.

Pole vault: 11-2 — Jenna Meyers-Sinett, Dreyfoos; 10-3 — Cameron Heath, Wellington.

0 comments